Cukrot a sebre

A CUKOR-KEZELÉS MŰKÖDÉSI MECHANIZMUSA
Ezt a laborban bizonyított tényt a klinikum is alátámasztotta. Amikor a cukorral megtöltjük a seb belsejét és felületét, akkor a feloldódó cukor alacsony Water Activity-t hoz létre a szövetek felületén, ami a baktériumok szaporodását megállítja.
ELŐNYÖK
Gyors antibakteriális hatás
Gyors gyulladás és oedema csökkentő hatás
Fájdalomcsökkentő hatás
Fokozott sebtisztító hatás, a nekrotizált szövetek "ellökődésének" elősegítése
Deodorizáló hatás
Fokozott szövetképzés és epithelializáció
A seb felületén igen gyorsan fehérje-tartalmú védőréteget képez
Meggyorsított sebgyógyulás
Olcsó és mindenhol kapható
ALKALMAZÁSI TERÜLETEK
Bőrátültetés előkészítésére
Fertőzött műtéti sebek kezelésére
Autóbalesetek után, a "lenyúzódott" végtagok kezelésére
Fertőzött, trauma okozta sebekre
Diabetes okozta fekélyek, decubitus okozta sebek kezelésére
Peritonitis kezelésére
Mellkasi fertőzések kezelésére
Mindenhol, ahol a szövetek életképessége kétséges
Égési sebeknél, ahol nagy felületű a bőrhiány
IRÁNYELVEK A KRISTÁLYCUKOR ALKALMAZÁSÁBAN
Sebtisztogatás
Autóbaleset után, amikor a végtagokról a bőr lehorzsolódott és igen erősen szennyezett, akkor csak bőséges mennyiségű csapvízzel mossuk meg a végtagot és nem távolítjuk el műtétileg az elhalt, vagy elroncsolódott szöveteket. A cukor fogja ezt elvégezni. Nem autóbaleset, vagy kevéssé szennyezett sebek esetén a hagyományos sebtisztogatást és öblítést végezzük el (Sterile Saline oldattal, ha van), a nagyobb, elroncsolódott szöveteket műtétileg eltávolítjuk, mielőtt a cukrot a seben és a sebben alkalmaznánk.
A kristálycukor applikációja
Ebben az esetben igaz az a mondás, miszerint: A több az jobb. Vagyis, a kristálycukrot olyan bőséges mennyiségben kell alkalmazni (a sebre és a sebbe önteni), hogy a seb teljes üregét kitöltse és legalább 1cm vastagságban legyen a seb felületén is. Azért kell nagy mennyiségű cukrot alkalmazni, mert a cukor által létrehozott magas vízelszívó hatás (osmolarity) csak így tartható fenn és a baktericid hatás csak így érhető el.
A kötés applikációja
Lehetőleg steril gézzel vagy bármilyen steril, nagy felszívó hatással rendelkező kötöző anyaggal fedjük le a sebet, ez lesz az első réteg. Ez legyen egy olyan vastag réteg, hogy a sebből szivárgó és a feloldódott cukor folyadékot képes legyen felszívni.A második kötésréteg az első réteg (géz lapok) ott tartására szolgál. Legtöbbször egy nylonzacskóból vágott darabbal fedjük be a kötést, hogy az első napon képződő nagyobb mennyiségű folyadék ne szivárogjon ki a kötés alól.
Kötéscsere és annak gyakorisága
Az első napon a kötést kétszer kell cserélni, kivéve a végtagokon, ahol naponta egyszer is elég cserélni. A második naptól fogva naponta csak egyszer kell cserélni a kötést. Ha a kötéscsere alkalmával nem feloldódott cukrot találtok, akkor a kötéscsere gyakorisága csökkenthető. Minden kötéscsere alkalmával a sebet nem steril Saline oldattal, hanem testhőmérsékletű, egyszerű csapvízzel öblítsük ki, lapogassuk a sebet szárazra és aztán ismét öntsük tele a sebet és a seb felületét kristálycukorral, legalább 1 cm vastagságban.
Kevéssé fertőzött sebek 2-4 nap alatt válnak "tisztává", erősen fertőzött sebek 5-7 napi cukor kezelés után tisztulnak ki, amikor egészséges, egészen finom granulációs szövet képződik a seb felületén. Fájdalomcsillapítás általában csak az első 1-2 nap alkalmával szükséges, de a legtöbb esetben a cukor fájdalomcsillapító hatása miatt ez sem szükséges.
Amikor elroncsolódott szövetekről van szó, akkor kb. 2 nap után megkezdődik az egészséges és az elhalt szövetek demarkációja, elhatárolódása. Ekkor az így beazonosított elhalt szövetek szikével vagy ollóval eltávolíthatóak, a legtöbbször mindenféle érzéstelenítés nélkül.
A cukor terápia hossza a seb nagyságától, jellegétől függ. Amikor a seb kitöltődött a granulációs szövettel és egészséges felületi sarjszövet képződött, a cukorkezelés abbahagyható. Ekkor a seb felületére antibiotikum tartalmú kenőcs alkalmazható, de a legtöbb esetben még ez sem szükséges.